ПоПит: Популярні питання з легалізації

0


При Українському домі у Варшаві працює Консультаційний пункт для мігрантів. Проаналізувавши його роботу за останній місяць, представляємо вашій увазі п’ять питань та відповідей, з якими найчастіше зверталися відвідувачі.

Чи статус учня поліцеальної школи звільняє від обов’язку мати дозвіл на роботу?

На жаль, статус учня поліцеальної школи не звільняє від обов’язку мати дозвіл на роботу, оскільки це не передбачено законодавством. Натомість, відповідно до §1 пункту 15 Постанови міністра праці та соціальної політики від 21.04.2015 р. про випадки, коли дозволено доручати роботу іноземцю на території Польщі без необхідності отримання дозволу на працю, під зобов’язання мати дозвіл на роботу не підпадають іноземці, які є випускниками польських понадгімназійних шкіл. Згідно з польською системою освіти, поліцеальні школи належать до групи понадгімназійних шкіл. Відповідно, іноземець, який є випускником польської поліцеальної школи, звільняється від зобов’язання мати дозвіл на роботу на території Польщі, не дивлячись на те, школа державна чи приватна (важливо щоб вона була вписана до відповідного реєстру), та чи навчання відбувалось у стаціонарній або заочній формі.

Іноземець має обов’язок передати копію свідоцтва про закінчення поліцеальної школи працедавцю та в момент легалізації інспектору, тим самим документально засвідчити своє право на роботу без дозволу на працю.

Що таке стабільне й регулярне джерело доходу?

Іноземець, подаючи документи на отримання певних видів дозволів на перебування, повинен підтвердити наявність у нього стабільного й регулярного джерела доходу, достатнього для утримання себе на час проживання у Польщі, в деяких випадках також членів своєї сім’ї. З 1 жовтня 2018 року мінімальний стабільний дохід становить щонайменше 528 злотих нетто на одну особу в сім’ї та 701 злотий нетто у випадку, коли на утриманні іноземця ніхто не перебуває. Документом, що підтверджує наявність стабільного джерела доходу, може бути, наприклад, трудовий чи цивільно-правовий договір (umowa o pracę, umowa zlecenie) або договір оренди, що гарантує постійний дохід орендодавцю тощо.

Увага! Виписка з рахунку не є документом, що підтверджує стабільний і регулярний дохід, тому що це є вичерпне джерело доходу та відображає стан банківського рахунку лише в даний момент.

У випадку регулярних надходжень на банківський рахунок необхідно документально засвідчити джерело, з якого ці кошти надходять.

Подаючи заяву на отримання дозволу на перебування для членів сім’ї (наприклад, дітей, когось із подружжя), можна пред’явити документи, що підтверджують дохід члена сім’ї, який заробляє, наприклад, трудовий договір батька/матері.

Які умови потрібно виконати, аби отримати дозвіл на перебування довгострокового резидента ЄС?

Дозвіл на перебування довгострокового резидента ЄС може отримати іноземець, який безпосередньо перед поданням заяви на отримання дозволу: перебував у Польщі легально й безперервно протягом не менше 5 років (за цей час перебування за межами Польщі не може перевищити в сумі 10 місяців, а жоден із виїздів не може бути довшим ніж 6 місяців, хіба що виїзди були пов’язані із відрядженнями з роботи), має джерело стабільного та регулярного доходу протягом 3 років перебування в Польщі безпосередньо перед поданням заяви (у випадку осіб, які мають «Синю карту», період стабільних заробітків має становити 2 роки), офіційне підтвердження знання польської мови мінімум на рівні В1. Також іноземець повинен мати страхування та місце проживання в Польщі.

Увага! До п’ятирічного періоду перебування зараховується лише половина  періоду перебування іноземця в Польщі на підставі візи чи карти перебування, виданої з метою навчання в польському виші чи з метою професійної підготовки.

Який документ може засвідчити знання польської мови для отримання дозволу на перебування довгострокового резидента ЄС?

Із 12.02.2018 року іноземці, які складають заяви на отримання дозволу на перебування резидента ЄС, повинні документально підтвердити знання польської мови щонайменше на рівні В1.

Згідно зі ст. 211 пар. 3 Закону «Про іноземців», знання польської мови підтверджується одним із наступних документів: сертифікат, виданий Державною комісією з посвідчення знань польської мови як іноземної (офіційна сторінка, де можна записатися на екзамен, – certyfikatpolski.pl); свідоцтво про закінчення школи або диплом про закінчення університету з польською мовою навчання в Польщі (чи за кордоном, якщо ця школа чи університет відповідають написаному  про школу в ст. 2, пункті 2 Закону «Про освітнє право» від 14.12.2016 року та про університет у ст. 2, абз. 1, пункті 1 Закону «Про вищу освіту» від 27.07.2005 року).

Що це за «документ, що підтверджує дотримання обов’язку, передбаченого ст. 113 Закону «Про іноземців», який від мене вимагає управління?

Іноземець, якому надано дозвіл на тимчасове перебування, протягом 15 робочих днів зобов’язаний повідомити в письмовій формі відповідного воєводу, який видав цей дозвіл, про неактуальність підстави видання дозволу від дня, коли підстава перебування стала неактуальною (наприклад, якщо іноземець закінчив роботу в роботодавця, на підставі якої йому було надано дозвіл на тимчасове перебування та роботу, до закінчення строку його дії, або іноземець перебував на підставі дозволу з метою навчання й був викреслений зі списку студентів до закінчення строку його дії). Під час складання нової заяви про дозвіл на перебування, інспектор може попросити іноземця надати документ, що підтверджує дотримання цього обов’язку, наприклад, ксерокопію листа, який був своєчасно складений із цього приводу та завірений печаткою управління, або самостійно написану заяву з поясненнями.

Іванна КИЛЮШИК

Читайте також: ПоПит: практичні поради з легалізації перебування

Читайте також: ПоПит: Популярні питання у Консультаційному пункті для мігрантів в Українському домі у Варшаві

Share.