Депутат польського Сейму Роман Фріц назвав гасло «Слава Україні» нацистським – Наш вибір — інформаційний портал для українців у Польщі

Депутат польського Сейму Роман Фріц назвав гасло «Слава Україні» нацистським

6 Серпня 2025
Депутат польського Сейму Роман Фріц назвав гасло «Слава Україні» нацистським

Депутат Сейму Польщі від праворадикальної партії «Конфедерація корони польської» Роман Фріц порівняв гасло «Слава Україні» до нацистського Sieg Heil. Сталось це 24 липня під час обговорень у парламенті проєкту змін до спецзакону про допомогу громадянам України. Пізніше відео з засідання Сейму Роман Фріц опублікував також на своїх сторінках у соцмережах. На слова польського політика відреагував Посол України у Польщі, який закликав до виваженості у висловлюваннях та взаємної поваги.


Роман Фріц, депутат польського Сейму від партії «Конфедерація корони польської», назвав гасло «Слава Україні» ганебним та порівняв його до нацистського звернення Sieg Heil!Зіґ хайль! (нім. Sieg Heil! – «Хай живе Перемога!» або «Слава Перемозі!») – інше поширене гасло у Третьому Рейсі, яке вигукують одночасно з нацистським вітанням Хай живе Гітлер!» / Heil Hitler! (особливо на масових зборах). Як офіційне привітання не використовували. Адольф Гітлер та інші вожді партії найчастіше повторювали ці слова в кінці своїх промов триразово. Гасло запровадив Рудольф Гесс: на одному зі з’їздів НСДАП в Нюрнберзі після промови Гітлера він почав його вигукувати; гасло одразу підхопив багатотисячний натовп, що слухав фюрера. («Слава перемозі»). Відбулось це під час засідання Сейму ввечері 24 липня, коли депутати обговорювали проєкт змін до спецзакону про допомогу громадянам України у звʼязку з війною в цій країні.

Депутатка від «Громадянської коаліції» Клаудія Яхіра закінчила свій виступ такими словами: «Щобільше, я мрію про одне: я мрію про те, щоб до цього закону більше не було жодних змін. Чому? Тому що ця жорстока війна скоро закінчиться, і Україна знову буде незалежною, суверенною країною. Їй знадобиться допомога у відбудові. Ми всі бажаємо їй цього. Слава Україні!». 

Частина депутатів відреагувала оплесками на слова Клаудії Яхіри. Одночасно з цим були чутні голоси, які викрикували «Ганьба», «Бандерівці», «Геть до Києва». 

Саме на ці слова депутатки відреагував Роман Фріц. Коли настала його черга висловитись щодо змін до законопроєкту, свою промову він почав з засудження виступу колеги. «Хвилину тому ми мали тут докази певного ганебного бандерівського та нацистського гасла. Такого ніколи не бачили в польському Сеймі. Це ніби хтось тут кричить “Sieg Heil”! Це ганьба», – сказав Роман Фріц. 

За декілька днів після інциденту Роман Фріц опублікував уривок відео з засідання Сейму на своїй сторінці у Facebook.   

На висловлювання польського депутата відреагував Посол України у Польщі Василь Боднар. У своєму дописі у Facebook дипломат написав, що в Україні памʼятають та цінують допомогу, надану Польщею. Водночас з подивом та занепокоєнням сприймають слова Романа Фріца. «Під гаслом «Слава Україні!» українські військові йдуть у бій, захищаючи свою землю від російського агресора, боронячи незалежність своєї держави, а також безпеку Європи, зокрема, Польщі», – написав Василь Боднар. 

Як зазначив посол, гасло «Слава Україні» є символом національного духу, гідності, єдності та оборони України, а також поширеним у всьому світі способом вираження підтримки України. «Для нас, українців, воно має таке ж глибоке значення й викликає таку ж велику шану, як для поляків гасло “Niech żyje Polska!” / “Нехай живе Польща”. Хочу нагадати, що це гасло неодноразово звучало в стінах Верховної Ради України і викликало лише позитивні емоції», – зазначив дипломат.

Василь Боднар також нагадав, що в Україні на законодавчому рівні заборонене використання як нацистської, так і радянської символіки. 

«Спекуляції навколо гасла “Слава Україні!” з намаганням прив’язати його до крайніх нацистських ідеологій є хибними й невиправданими. Вони грають на руку ворожим наративам, спрямованим на розкол демократичної спільноти. <…> Закликаємо до виваженості у висловлюваннях, взаємної поваги та утримання від дій, що можуть завдати шкоди взаємній довірі між нашими народами», – написав посол.

Як пояснює український історик Юрій Юзич, гасло «Слава Україні» і відповідь «По всій землі слава!» використовувалось ще у середовищі харківської української студентської громади у кінці XIX століття. Потім його активно вживали діячі українського визвольного руху 1917-1921 років. Зрештою вітання «Слава Україні» офіційно було введено в військах Армії УНР. Традиція вітання збереглась і у міжвоєнний період. Із середини 1920-х років гасло «Слава Україні» почала використовувати українська пластова молодь в Галичині і Волині (вихованих переважно ветеранами визвольних змагань). Вітання збереглось також серед діячів ОУН та УПА, а Другий великий збір ОУН в 1941 році не просто зафіксував своєю постановою вже давно сформовану традицію, але й додав до вітання обов’язкову відповідь: «Героям слава!».

Роман Фріц – один з найбільш активних діячів польської праворадикальної партії «Конфедерація корони польської» разом з її лідером Гжегожем Брауном. Депутат польського Сейму з 2023 року. Відомий своїми антиукраїнськими та антиєвропейськими поглядами. Вже не вперше поширює неправдиву інформацію щодо України. Так, навесні цього року поширював у мережі інформацію про те, що польських військових нібито вже відправили на службу в Україну. 

5 серпня стало відомо, що Сейм позбавив Фріца депутатського імунітету. Політик відповідатиме за інцидент з травня цього року, коли спільно з Гжегожем Брауном зірвав у Міністерстві промисловості прапор ЄС. Фріц також підтримує Гжегожа Брауна у його заклику знімати з урядових будинків непольські прапори, зокрема, прапори України.

Анастасія Верховецька

The project is co-financed by the governments of Czechia, Hungary, Poland, and Slovakia through Visegrad Grants from the International Visegrad Fund. The mission of the fund is to advance ideas for sustainable regional cooperation in Central Europe.