Фальшиві листи з проханням про фінансування та deepfake-відео: «Український дім» у Варшаві став мішенню нової інформаційної атаки – Наш вибір — інформаційний портал для українців у Польщі

Фальшиві листи з проханням про фінансування та deepfake-відео: «Український дім» у Варшаві став мішенню нової інформаційної атаки

12 Лютого 2026
Фальшиві листи з проханням про фінансування та deepfake-відео: «Український дім» у Варшаві став мішенню нової інформаційної атаки

Невідомі поширюють підроблені відео з очільницею «Українського дому» Мирославою Керик та розсилають листи до органів влади від її імені з проханнями про додаткове фінансування. У фонді наголошують – ні відео, ні звернення не мають жодного стосунку до організації та є частиною дезінформаційної атаки.


Фальшивий лист до Ради міста Кракова

11 лютого до фонду надійшов лист-відповідь від Ради міста Кракова на звернення, нібито раніше надіслане від імені Мирослави Керик.

Із змісту отриманого документа випливає, що у зверненні могло йтися про прохання виділити додаткові кошти на ініціативи, пов’язані з Україною. У тексті відповіді зазначено, що Краків уже призначив мільйони злотих на підтримку українських воєнних мігрантів. «Наші лікарні, школи та культурні установи прийняли десятки тисяч людей. Польські платники податків несуть значне фінансове навантаження, пов’язане з цією підтримкою. Нещодавно ми також провели збір коштів, який приніс суттєву суму на конкретні потреби – і, на мою думку, ці зусилля мають бути належно оцінені, а не використовуватися як привід для нових очікувань», – ідеться у листі.

Також у документі наголошується, що Польща не є невичерпним джерелом допомоги, а очікування постійного збільшення підтримки без урахування бюджетних можливостей можуть викликати сумніви. Окремо підкреслюється необхідність максимальної прозорості у використанні публічних коштів.

В «Українському домі» заявили, що жодних листів до Ради міста Кракова не надсилали. У фонді додають, що перевіряють обставини появи цього документа та стежать за розвитком ситуації.

Ба більше – це вже не перший випадок, коли від імені Мирослави Керик невідомі звертаються до державних установ. Наприкінці грудня подібний лист фонд отримав від Канцелярії Сейму.

Deepfake-відео та провокації у соцмережах

Паралельно у соцмережах почали поширюватися підроблені відеоролики з використанням образу Мирослави Керик.

Нове відео з’явилося у TikTok кілька днів тому. У ньому голова фонду «Український дім» нібито заявляє, що українці щодня стикаються з хейтом від польських користувачів, а поліція та уряд на це не реагують. Відео містить різкі та образливі висловлювання й на момент публікації зібрало понад 8 тисяч переглядів.

Другий ролик опублікували два дні потому. У ньому від імені Керик звучать твердження, що допомога Україні є обов’язком в інтересах Польщі, а також слова про втому українців від ненависті. Відео переглянули понад 6 тисяч разів, після чого його поширили на платформі X. Зокрема, вранці 12 лютого запис опублікував профіль Krengiel, де регулярно з’являються антиукраїнські дописи.

Варто зазначити, що це відео вже використовували для створення deepfake-контенту – 11 листопада минулого року. Тоді зберігався той самий візуальний образ, однак зміст і текст були іншими.

Про існування одного з відео у фонді дізналися після дзвінка на інфолінію від обуреного поляка, який агресивно прокоментував його зміст. У зв’язку з інцидентом організація опублікувала офіційну заяву.

«Повідомляємо, що Мирослава Керик не має акаунту в TikTok. Якщо ви натрапите на профілі, що видають себе за неї, просимо позначати їх як фейкові. Не поширюйте такі матеріали та повідомляйте про подібні акаунти й контент до фонду “Український Дім”», – ідеться у повідомленні.

На тлі поширення підроблених матеріалів Мирослава Керик також публічно спростувала свою причетність до них. «Увага – FAKE. Я не маю профілю в TikTok із провокаційними відео, не надсилаю листів до органів місцевого самоврядування і не вимагаю від них грошей», – написала вона на своїй сторінці у Facebook.

Українські ініціативи у Польщі – під прицілом дезінформації

Це не перший випадок, коли невідомі видають себе за українських активістів або представників громадських організацій у Польщі.

У березні 2025 року до мерій кількох польських міст було надіслано фальшиві листи, нібито підписані Мирославою Керик, із проханням посприяти організації мітингів на підтримку одного з кандидатів. Згодом у мережі з’явилися дописи, що фонд нібито просить гроші на передвиборчі заходи. «Український дім» спростував цю інформацію та заявив про спробу втягнути організацію у політичну боротьбу. Також раніше було створено фейковий акаунт фонду, який згодом видалили.

Подібні кампанії торкнулися й інших організацій. У мережі поширювали неправдиві повідомлення про нібито плани Об’єднання українців у Польщі встановити пам’ятник УПА поблизу Перемишля. Організація заявила, що це фейк, спрямований на розпалювання ворожнечі.

Deepfake-технології також уже використовували проти українських активістів. У червні 2025 року з’явилося підроблене відео нібито від імені громадської діячки Марії Андрухів. Пізніше поширювали фейковий ролик з використанням образу Наталії Панченко – його неправдивість підтвердили сама активістка та фактчекінгова організація Demagog.

У січні цього року Об’єднання українців у Польщі повідомило про фейкове відео з використанням образу голови організації Мирослава Скірки.

В усіх випадках про інциденти повідомляли правоохоронні органи.

Тетяна Шарапова

 

Можливо, вам буде цікаво

Новини від “Нашого вибору” в Телеграмі
підписатись
The project is co-financed by the governments of Czechia, Hungary, Poland, and Slovakia through Visegrad Grants from the International Visegrad Fund. The mission of the fund is to advance ideas for sustainable regional cooperation in Central Europe.