Україна надала Польщі нові дозволи на проведення пошуково-ексгумаційних робіт. Йдеться про територію колишнього села Гута Пеняцька на Львівщині. Водночас навесні 2026 року українські дослідники продовжать роботи на території Польщі.
18 лютого Міністерство культури і стратегічних комунікацій України повідомило, що погодило заявку польської сторони на проведення пошукових робіт. Запит надійшов 16 лютого, а рішення ухвалили після його розгляду в межах міждержавних домовленостей.
Роботи стосуватимуться пошуку та локалізації місць поховань жителів Гути Пеняцької, які загинули під час Другої світової війни. У разі виявлення поховань пошукові роботи перейдуть у формат ексгумації з подальшим перепохованням.
Проєкт реалізовуватиме польсько-українська експедиція.
Рішення ґрунтується на домовленостях українсько-польської робочої групи з питань історичної пам’яті. Наприкінці 2025 року сторони опублікували спільне комюніке за підсумками співпраці та зустрічі президентів Володимира Зеленського і Кароля Навроцького 19 грудня.
Співпраця є взаємною. Раніше Польща надала дозволи на пошукові роботи у селах Острівки та Воля Островецька на Волині, а також на продовження досліджень у Пужниках на Тернопільщині та в Углях на Рівненщині. Навесні 2026 року українські дослідники працюватимуть на території Польщі.
Т.Ш.
Джерело: МКСК